Wrzesień to Światowy Miesiąc Choroby Alzheimera!

Światowy Miesiąc Choroby Alzheimera (WAM), zapoczątkowany w 2012 roku, to międzynarodowa kampania organizowana co roku we wrześniu przez ADI (Alzheimer’s Disease International), federację pozarządowych organizacji alzheimerowskich. Jej celem jest podnoszenie świadomości społecznej i walka ze stygmatyzacją osób zmagających się z objawami otępienia (demencji). Od 1994 roku 21 dnia września obchodzimy również Światowy Dzień Choroby Alzheimera.

W tym roku obchodzony jest pod hasłem „Porozmawiajmy o demencji”.

2/3 ludzi na świecie uważa, że w ich krajach jest niewiele lub nie ma w ogóle żadnego zrozumienia dla tego, co niesie za sobą diagnoza otępienia (demencji). Dzięki kampaniom informacyjnym i edukacyjnym organizowanym z okazji Światowego Miesiąca Choroby Alzheimera stopniowo wzrasta świadomość społeczna na temat choroby i jej konsekwencji. Stygmatyzacja, brak informacji lub błędne informacje dotyczące otępienia nadal jednak pozostają problemem na całym świecie, który wymaga globalnego działania.

Otępienie (demencja) to wspólna nazwa dla określenia postępujących zmian w mózgu, które mają negatywny wpływ na zapamiętywanie, myślenie, zachowanie i emocje. Najczęściej występującymi rodzajami otępienia (demencji) są choroba Alzheimera i otępienie naczyniowe, odpowiadające za 90% przypadków otępienia. Objawy otępienia mogą polegać na:

  • utracie pamięci
  • trudności w znajdowaniu odpowiednich słów lub na rozumieniu, co inne osoby mówią
  • trudności w wykonywaniu rutynowych zadań i czynności, które wcześniej nie sprawiały kłopotu
  • zmianach osobowości i nastroju

Otępienie nie zna granic społecznych, ekonomicznych czy geograficznych. I chociaż każda osoba będzie doświadczała otępienia w inny sposób, z czasem, wszystkie osoby nią dotknięte nie będą w stanie zadbać samodzielnie o siebie. Potrzebna będzie im pomoc innych osób, we wszystkich dziedzinach  i czynnościach w życiu codziennym.  Obecnie nie ma żadnego skutecznego dla wszystkich chorych leku, ale dostępne są pewne terapie, porady i wsparcie. Co 3 sekundy u kogoś na świecie pojawia się i będzie się rozwijać otępienie. Obecnie na świecie jest ponad 50 milionów osób żyjących z objawami otępienia. Ta liczba będzie się podwajać co 20 lat, a do roku 2050 osiągnie 152 miliony osób. Szacuje się, że roczny, globalny koszt związany z chorobami otępiennymi to ponad 1 bilion dolarów amerykańskich. Szacuje się, że za 10 lat koszt ten się prawdopodobnie podwoi.

Obecnie uznaje się demencję (otępienie) za jeden z najpoważniejszych kryzysów XXI wieku.

W Polsce żyje ponad 500 tysięcy rodzin, zmagających się z opieką na chorymi, u których rozpoznano (bądź nie) objawy otępienia.

Alzheimer Polska jest związkiem pozarządowych organizacji alzheimerowskich, które  zrzeszają rodziny osób chorych na chorobę Alzheimera. Walczy o jak najlepsze rozwiązania systemowe w całym kraju, aby pomóc chorym i ich rodzinom jak najdłużej cieszyć się życiem. Chorym i ich bliskim można pomóc, jeśli zrozumie się ich szczególne potrzeby.

Już dziś skontaktuj się z organizacją alzheimerowską w swoim regionie, żeby pomóc sobie lub bliskim. Odnośnik do wykazu organizacji alzheimerowskich znajdziesz tutaj.