XI Walne Zebranie Członków Alzheimer Polska

W dniu 11 czerwca br. odbyło się w trybie on-line XI Walne Zebranie Członków Alzheimer Polska. W zebraniu uczestniczyło 10 naszych organizacji członkowskich. Przewodniczącym zebrania wybrano kol. Zygmunta Wierzyńskiego, a sekretarzem kol. Aleksandrę Kuszewską.

W trakcie zebrania Prezes Alzheimer Polska przedstawił sprawozdanie z działań podejmowanych przez Zarząd w roku 2024 oraz przedstawił sprawozdanie finansowe za rok 2024. 

Na Walnym Zebraniu przyjęto uchwały o udzieleniu absolutorium Zarządowi oraz Komisji Rewizyjnej. Przyjęto również uchwałę o przekazaniu zysku za rok 2024 na zwiększenie kapitału początkowego.

Sprawozdanie merytoryczne i sprawozdanie finansowe znajdują się tutaj.

Składka członkowska do AGE Platform

Składka członkowska do AGE Platform Europe opłacona została z dofinansowania z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 Priorytet 5 pod tytułem „Składka członkowska w europejskiej organizacji AGE Platform Europe”

Przedstawiciel Alzheimer Polska na spotkaniu Zarządu Age Platform Europe

W dniach 1 – 3 kwietnia 2025r. przedstawicielka Alzheimer Polska Dr Edyta Ekwińska uczestniczyła w spotkaniu Zarządu Age Platform Europe w Mannheim w Niemczech. W ramach pierwszego dnia miała przyjemność przedstawić prezentację pt. Discover Poland, aby przybliżyć uroki naszego kraju zgromadzonym przedstawicielom organizacji seniorskich z całej Europy. Spotkanie było połączone z największa konferencją organizacji senioralnych, czyli XIV Dniami Seniora, które uroczyście otworzył kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Udział w wydarzeniu był okazją do bliższego poznania rozwiązań systemowych w zakresie polityki senioralnej, w tym opieki długoterminowej nad osobami zależnymi w Europie.

Koalicja dla Zdrowia Mózgu

W uroczystej sesji otwierającej III Polski Kongres Neurologii i Psychiatrii w dniu  21 marca 2025r. podpisana została Koalicja dla Zdrowia Mózgu. To nowa inicjatywa, która ma zwiększyć świadomość społeczną na temat chorób mózgu, w tym choroby Alzheimera oraz zmniejszyć stygmatyzację pacjentów. Symboliczny dokument podpisali wspólnie Prof. Alina Kułakowska Prezes PTN, Prof. Agata Szulc Prezes Elekt PTP, Prof. Bartosz Karaszewski – krajowy konsultant w dziedzinie neurologii, Prof. Piotr Gałecki – krajowy konsultant  w dziedzinie psychiatrii, Dr Małgorzata Gałązka Sobotka- Dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego oraz organizacje pacjenckie. W imieniu Alzheimer Polska podpis złożyła Dr Edyta Ekwińska – wiceprezes Alzheimer Polska. Liczymy na owocną współpracę.

Ageizm – wykluczenie w chorobie

Ageizm – wykluczenie w chorobie

Ageizm, czyli dyskryminacja ze względu na wiek, jest zjawiskiem, które przenika różne aspekty życia społecznego. Jednym z najmniej zauważanych, lecz szczególnie dotkliwych obszarów, gdzie ageizm ma destrukcyjny wpływ, jest opieka zdrowotna. Wykluczenie osób starszych w chorobie, ograniczenie dostępu do odpowiedniej diagnostyki, leczenia czy rehabilitacji to realne problemy, które wpływają na jakość życia i zdrowie tej grupy społecznej. W artykule omówimy przyczyny, przejawy oraz skutki ageizmu w kontekście opieki zdrowotnej, a także zastanowimy się, jak przeciwdziałać temu zjawisku.

Continue reading

Spotkanie w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta

27 listopada br. w siedzibie Rzecznika Praw Pacjenta w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Alzheimer Polska z Dyrektorem Generalnym Panem Jarosławem Flikiem.

Alzheimer Polska reprezentowali: wiceprezes AP dr n. o zdr. Edyta Ekwińska, skarbnik AP Maria Leszczyńska i członek zarządu Andrzej Rossa.

Przedstawione zostały najważniejsze cele Alzheimer Polska, czyli tworzenie w Polsce przyjaznego środowiska dla chorych, ich rodzin i opiekunów oraz edukację o chorobie Alzheimera i innych chorobach otępiennych.

W trakcie spotkania kol. Edyta Ekwińska wskazała na potrzebę unormowania praw osób starszych, zwróciła też uwagę na konieczność zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat chorób otępiennych. Kol. Maria  Leszczyńska podkreśliła istotne znaczenie w życiu osób z chorobami otępiennymi czasu spędzanego w domach dziennego pobytu oraz kontaktu chorych z młodzieżą. Kol. Andrzej Rossa wskazał też na potrzebę utworzenia poradni zaburzeń pamięci.

Dyrektor Generalny Biura RPP podziękował przedstawicielom organizacji za zaangażowanie na rzecz chorych i osób starszych, zapewniając o pełnym wsparciu Rzecznika Praw Pacjenta w tej ważnej działalności, której fundamentem jest troska o prawa i bezpieczeństwo pacjentów.

Notatka nt. spotkania reprezentantów Alzheimer Polska w Ministerstwie Zdrowia

W dniu 19 listopada 2024 roku Edyta Ekwinska Wiceprezes Alzheimer Polska spotkała się w Ministerstwie Zdrowia z Wiceministrem Zdrowia Wojciechem Koniecznym. Spotkanie odbyło się w ramach nowopowstałego Zespołu ds. Zdrowia Mózgu działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta. Tematem rozmowy był m. in. powstający obecnie w Ministerstwie Krajowy Program wobec Chorób Otępiennych.

Stary… czyli jaki? – kampania mającą na celu przeciwdziałaniu ageizmowi

Fundacja Bonum Vitae wraz AGE Platform Europe, której jesteśmy członkiem, zainicjowała
kampanię pt. „Stary… czyli jaki?” mającą na celu przeciwdziałaniu ageizmowi.
Im człowiek starszy, tym więcej nierówności i przykrości spotyka na swojej drodze. Na
promocji zdrowego, aktywnego starzenia zyska całe społeczeństwo. Ageizm to
dyskryminacja ze względu na wiek. Z jego powodu osoby starsze są często traktowane jako
słabsze, zależne, bezbronne, niepotrzebne – wręcz jako ciężar dla społeczeństwa.
Przeciwdziałajmy temu. Pozytywne podejście do procesu starzenia przysłuży się każdemu.
Jednym z elementów tej kampanii jest Manifest, który możemy poprzeć przeciwstawiając się
ageizmowi.

Do kampanii załączone jest również video będące zaproszeniem do udziału w kampanii
„Stary… czyli jaki?”

Poprzyjmy manifest !!!

Link do kampanii: AGE Platform Europe

 

34. Konferencja Alzheimer Europe

W dniach 8-10 października odbyła się w Genewie 34. Konferencja Alzheimer Europe.
Polskę reprezentowała nasza Wiceprezes dr n. o zdr. Edyta Ekwińska. Konferencja, która
zgromadziła 963 delegatów z 42 krajów europejskich odbyła się pod hasłem „Nowe
horyzonty – innowacje w opiece nad osobami żyjącymi z demencją”. W konferencji
uczestniczyło również 37 osób żyjących z demencją oraz 50 opiekunów. W drugim dniu
uczestnicy konferencji skupiali się na uczynieniu demencji priorytetem w działaniach
europejskich oraz na innowacjach w opiece nad osobami z demencją. Dzień trzeci
poświęcony był intersekcjonalności w demencji oraz zdrowiu mózgu i profilaktyce.
Następna, 35. Konferencja Alzheimer Europe odbędzie się 6-8 października 2025 w Bolonii,
we Włoszech.